DOMOV PRO SENIORY (DoS)

 

 

Úhrada za službu

 

Platby za poskytování sociálních služeb v Domovech pro seniory jsou dány zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a předpisem  k provedení zákona o sociálních službách č. 505/2006 Sb., § 15.


Maximální výše úhrady za poskytování sociálních služeb v domovech pro seniory činí
180 Kč denně celkem za ubytování (včetně provozních nákladů souvisejících s poskytnutím ubytování plus úklidu, praní a drobných oprav ložního a osobního prádla a ošacení a žehlení),

150 Kč denně za celodenní stravu včetně provozních nákladů souvisejících s přípravou stravy.

 

Pečovatelská služba je v Domově pro seniory poskytována v souladu s přiznaným příspěvkem na péči. V současné době je přiznaný příspěvek na péči (nebo alespoň podaná žádost) podmínkou k přijetí seniora do Domova pro seniory. Ve vládě probíhají jednání o odstranění této podmínky, ale zatím o tom není rozhodnuto.

 

Výši přiznaného příspěvku je přizpůsobena frekvence a úkony pečovatelské služby. Je žádoucí, aby právě státní příspěvek na péči sloužil seniorovi k úhradě pečovatelské služby. Někteří senioři si nechávají příspěvek na péči ze svého městského/obecního úřadu poukazovat bankovním převodem přímo na účet Domova pro seniory.


Rozhodnutí posudkové komise o výši příspěvku nebývají vždy úplně adekvátní skutečnému stavu seniora a výše přiznaného příspěvku nestačí na všechny pečovatelské úkony, které senior prokazatelně potřebuje. Tuto situaci se více či méně úspěšně snaží řešit sociální pracovnice Domovů pro seniory žádostmi o zvýšení příspěvku na péči. Někdy se to podaří. Stejný je i postup, kdy se zhorší zdravotní stav seniora v průběhu pobytu v Domově a je potřeba více pečovatelské péče.


Ošetřovatelskou péči v Domovech pro seniory hradí zdravotní pojišťovny.
Senioři hradí jen doplatky za léky.


Další oblast, kterou hradí přímo senioři, jsou nadstandardní služby (fakultativní), které Domovy nabízejí. V různých Domovech se liší a mají pevný ceník. Senioři jich mohou nebo nemusí využít. Jedná se obvykle o vlastní televizi nebo lednici na pokoji, obstarání pochůzky, pedikúru, kadeřníka, dopravu autem, apod.


Služby mohou být poskytovány a placeny pouze na základě uzavřené smlouvy mezi seniorem a Domovem. Ve Smlouvě by měla být zároveň uvedena forma platby (hotovost, převod apod.).


Důležité je dát pozor, aby po úhradě za ubytování a stravu v Domově zůstalo seniorovi alespoň 15% z jeho příjmu (nejčastěji důchodu). Tato podmínka je dána ze Zákona č.108/2006 Sb., §73 odst.3. Pokud se tak nestane, Domov se může obrátit na na nejbližší rodinné příslušníky s žádostí o doplácení rozdílu. Zákon 108/2006 Sb., § 71 odst. 3 a 4 přímo říká: Poskytovatel sociální služby se může dohodnout na spoluúčasti na úhradě nákladů s manželem (manželkou), rodiči nebo dětmi osoby, které je sociální služba poskytována, pokud tato osoba nemá vlastní příjem nebo její příjem nepostačuje na úhradu nákladů. Nejedná se však o povinnost, rodina může dohodu odmítnout, zejména pokud je sama v tísnivé sociální situaci. Platba na stravu a ubytování v Domově je pak poměrně snížena tak, aby seniorovi zbylo nutných 15% z příjmů.

Z nich potom hradí např. doplatky na léky a zdravotnické pomůcky, hygienické potřeby, pedikúru apod. Dost často se pak stává, že mu nic nezbývá. Někdy jej finančně podporuje rodina.